Faculty of Fine Arts, Design and Architecture

Digital Game Design

Message from the Head of Department

Message from the Head of Department


Digital games have become one of the leading forms of artistic expression in the 21st century. The Department of Digital Game Design is a rigorous study program that focuses on the design and production principles and techniques of digital game that are needed to enter the gaming industry.

Students will learn to design and develop games not only for the entertainment market, but also for serious game applications in health, education, construction, marketing and other industries.


Game design, computer science / programming, creative writing and graphic design is a large area of drawing. Game designers take creative leadership in imagining and realizing imaginary video game worlds.


Throughout the training, each student will have created a portfolio / demo demonstrating that their creative work emphasizes their skills in game design and their chosen area of expertise. Students in the department will have a unique opportunity to develop commercial-quality games in a simulated video game studio environment.


Is visuality and animation the most exciting part of the game? Then take your seat in the Digital Game Design Department to learn more about them. Focusing on creating fascinating game visuals and designing an interesting game, this program will teach you the artistic aspect of creating games while learning to create and design your own game art. You'll also get an idea of the whole game development process - from generating ideas to distributing finished products. If you are looking for an institution that provides visual aesthetics and game design and development training on all platforms, you are at the right address.


Game art; Thanks to your professional skills in designing with creative talent and in various digital media applications, we are waiting for you if you want to be the person sought by the video game industry and take your place quickly. Get ready to start an exciting career! If you have a passion for games and drawing, you are welcome.

Digital art is an artistic work or practice that uses digital technology as a creative or part of the presentation process. Digital art is under the great umbrella term called new media art. As a digital game artist, you will be aware of digital technology and create artistic products.The Digital Game Design Program will allow you to become a professional play artist.
Focuses on developing basic skills for education, Digital Art, 3D Art, Modeling, Character Design and Environmental Art Design. Once complete, you will have multiple useful skills, including modeling game scenes and characters, importing elements into game-specific software, reviving game assets, and more. This program includes a training program that is specific to the skills that will teach the basic components and competencies required to succeed in 3D Art for Games and Environmental Art for Games. You will specialize in modeling, design and animation and level design. Game art development will provide a dynamic environment to demonstrate your creative talent.You will be equipped with the latest gaming technology to design and create your own unique entertainment experience. This program was developed to meet the needs of the gaming industry. The program provides a solid foundation for the gaming industry roles as a game designer, level designer, technical designer, technical artist, programmer or producer with the knowledge to be gained.

To give you an idea, a list of the most common art positions you will find in the industry:

  • Concept Artist
  • Environmental Artist
  • Character Artist
  • Character Animator
  • FX Animator
  • User Interface Artist
  • Marketing artist
  • Level Designer
  • Art director

 

İstinye Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümü, dijital oyun yazılımı ve tasarımı alanında Amerika ve Avrupa’da başarı yakalamış müfredatlar analiz edilerek kurulmuştur. Yazılım Mühendisliği bölümü ile entegre edilen ve Mühendislik Fakültesi ile iç içe bir programa sahip olmasıyla diğer üniversitelerdeki benzer programlardan ayrışmaktadır. Algoritmalar, C, C++, C# gibi yazılım dilleri, yazılım geliştirme ve makine öğrenmesi, yapay zeka, mobil programlama, simülasyon ve sanal gerçeklik derslerinin yanı sıra Unreal Engine ve Unity   gibi oyun motorlarında oyun geliştirme dersleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyunlar için 3 boyutlu modelleme ve animasyon, 2 boyutlu oyun için tasarım ve animasyon, oyun grafikleri gibi tasarım ve yaratıcılık odaklı dersler de verilmektedir. Bu şekilde hem yazılım hem de tasarım alanlarında gerekli donanım kazandırılarak öğrencilere kendi istedikleri alanda uzmanlaşma imkanı sunulmaktadır. Mühendislik Fakültesi dekanımız Prof. Dr. Çetin Kaya Koç hocamız başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında master ve doktoralarını tamamlamış zengin akademik kadromuzun yanında oyun tasarımı sanatçıları da akademik kadromuz da yer almaktadır.  Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra dijital oyun sektöründe oyun geliştiricisi, oyun sanatçısı ve oyun tasarımcısı gibi pozisyonlarda çalışabilmekle birlikte, öğrenmiş oldukları yazılım dilleri ve algoritma eğitimleri sonucunda bir yazılımcı olarak da mobil geliştirici ve programcı olarak da çalışabileceklerdir. Dijital oyun sektörü ile bağlantı içerisinde bulunan programımız, “Multiplayer” ve benzeri oyun şirketlerinde çalışan tasarımcı ve geliştiriciler ile ortaklaşa dersler/projeler yürütmektedir. Öğrencilerimiz ile sektördeki profesyonelleri bir araya getirmektedir. Özellikle Koronavirüs sonrası ışık hızında yaşanan ve hepimizin şahit olduğu bu dijital dönüşüm, yazılım alanında gelişmenin ne kadar kilit bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Pandemi döneminde birçok sektör küçülürken dijital oyun sektörü daha da büyümüştür. Hollywood film sektörünü de geride bırakarak en çok gelir getiren sektörlerin arasındadır. Dijital Oyun Tasarımı programı öğrencilerin sınırlarını ortadan kaldırarak istedikleri alana yönelmelerine imkan tanımaktadır.

Oyun tasarımı, bilgisayar bilimi / programlama, yaratıcı yazma ve grafik tasarım alanlarından çizim yapan geniş bir alandır. Oyun tasarımcıları, hayali video oyunu dünyalarını hayal etme ve hayata geçirme konusunda yaratıcı liderliği üstlenir. Eğitim boyunca, her öğrenci yaratıcı çalışmalarının oyun tasarımında yeteneklerini ve seçtikleri uzmanlık alanını vurguladığını gösteren bir portföy / demo oluşturmuş olacak. Bölüm öğrencileri simüle edilmiş bir video oyun stüdyosu ortamında ticari kalitede oyunlar geliştirme konusunda eşsiz bir fırsat edinecektir.

En yeni oyun teknolojisini kullanarak kendi benzersiz eğlence deneyiminizi tasarlamak ve oluşturmak için gerekli donanım alınacaktır. Bu program, oyun endüstrisi ihtiyaçlarına cevap vermek için geliştirilmiştir. Program sayesinde, elde edilecek bilgiyle, oyun tasarımcısı, seviye tasarımcısı, teknik tasarımcısı, teknik sanatçısı, programcı veya yapımcı olarak oyun endüstrisi rolleri için sağlam bir temel oluşturmaktadır.

Size bir fikir vermek için, sektörde bulacağınız en yaygın pozisyonların bir listesi:

    Oyun geliştiricisi,

    Oyun motor yazılımcısı,

    Oyun programcısı,

    VR geliştirici,

    Yapımcı,

    Oyun tasarımcısı,

    Seviye tasarımcısı,

    Teknik tasarımcısı,

    Oyun sanatçısı,

    Oyun veri analisti,

    Programcı,

    Mobil geliştirici