Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Dijital Oyun Tasarımı

Bölüm Başkanının Mesajı

Dijital oyunlar, 21. yüzyılda önde gelen sanatsal anlatım biçimlerinden biri haline geldi. Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, oyun endüstrinin içine girmek için gereken dijital oyunun tasarımı ve üretim ilkeleri ve oyun yazılım - programlama teknikleri üzerine yoğunlaşan bir çalışma programı. Öğrenciler burada, yalnızca eğlence pazarı için değil, sağlık, eğitim, inşaat, pazarlama, sanal gerçeklik ve diğer sektörlerdeki ciddi oyun uygulamaları için de oyun tasarlamayı ve geliştirmeyi öğreniyorlar. Eğitim, Yazılım ve oyun programlama, Unity ve Unreal Engine vb. oyun motorlarında oyun geliştirme, dijital oyun mühendisliği, oyun tasarımı, seviye tasarımı, oyunda reklam ve parasallaştırma, oyun analitiği bilimi, kullanıcı deneyimi verilerini değerlendirme, oyun geliştirme üretim hattı, oyun konsepti, dijital sanat, 3B sanat, karakter tasarımı ve çevresel sanat tasarımı ile ilgili işler için temel ve ileri düzey becerilerin geliştirilmesine odaklanıyor. Dört yıllık eğitimin ardından adaylar, program sayesinde elde edilecek bilgiyle, ve ilgi alanlarına göre oyun geliştiricisi, oyun motor yazılımcısı, oyun programcısı, VR geliştirici, oyun tasarımcısı, seviye tasarımcısı, teknik tasarımcısı, oyun sanatçısı, oyun veri analisti, programcı, mobil geliştirici veya yapımcı olarak oyun endüstrisi rollerinde kariyer fırsatı yakalayabiliyorlar. Ayrıca üniversitemiz bünyesinde Dijital Oyun Geliştirme ve Animasyon Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni yakın zamanda hayata geçirdik. Merkezimizin 400 m2'lik son teknoloji teknik ve dijital imkanlara sahip dijital oyun laboratuvarı bulunmaktadır. Bu laboratuvarda kurulacak şirketlere özel dijital tablet ve bilgisayarlı proje ofisleri, ayrıca 25 kişilik bilgisayar laboratuvarı, 200 kişilik workstation proje masaları ve ekipmanları, dinlenme ve sosyalleşme alanları, ücretsiz kullanıma açık kafeterya mutfağı, sanal gerçeklik odası, sunumlar için projeksiyonlu toplantı odası, ve dijital oyun kütüphanesinden oluşmaktadır. Dijital oyun, animasyon ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerini bir araya getirerek gerek yerel gerekse küresel oyun pazarına katkıda bulunmayı amaçlayan bu merkezde, akademisyenler ve öğrenciler bir araya gelerek projeler geliştirmekle birlikte dijital oyun start up ve şirketlerini de kuracaklardır.

 

İstinye Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümü, dijital oyun yazılımı ve tasarımı alanında Amerika ve Avrupa’da başarı yakalamış müfredatlar analiz edilerek kurulmuştur. Yazılım Mühendisliği bölümü ile entegre edilen ve Mühendislik Fakültesi ile iç içe bir programa sahip olmasıyla diğer üniversitelerdeki benzer programlardan ayrışmaktadır. Algoritmalar, C, C++, C# gibi yazılım dilleri, yazılım geliştirme ve makine öğrenmesi, yapay zeka, mobil programlama, simülasyon ve sanal gerçeklik derslerinin yanı sıra Unreal Engine ve Unity   gibi oyun motorlarında oyun geliştirme dersleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyunlar için 3 boyutlu modelleme ve animasyon, 2 boyutlu oyun için tasarım ve animasyon, oyun grafikleri gibi tasarım ve yaratıcılık odaklı dersler de verilmektedir. Bu şekilde hem yazılım hem de tasarım alanlarında gerekli donanım kazandırılarak öğrencilere kendi istedikleri alanda uzmanlaşma imkanı sunulmaktadır. Mühendislik Fakültesi dekanımız Prof. Dr. Çetin Kaya Koç hocamız başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında master ve doktoralarını tamamlamış zengin akademik kadromuzun yanında oyun tasarımı sanatçıları da akademik kadromuz da yer almaktadır.  Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra dijital oyun sektöründe oyun geliştiricisi, oyun sanatçısı ve oyun tasarımcısı gibi pozisyonlarda çalışabilmekle birlikte, öğrenmiş oldukları yazılım dilleri ve algoritma eğitimleri sonucunda bir yazılımcı olarak da mobil geliştirici ve programcı olarak da çalışabileceklerdir. Dijital oyun sektörü ile bağlantı içerisinde bulunan programımız, “Multiplayer” ve benzeri oyun şirketlerinde çalışan tasarımcı ve geliştiriciler ile ortaklaşa dersler/projeler yürütmektedir. Öğrencilerimiz ile sektördeki profesyonelleri bir araya getirmektedir. Özellikle Koronavirüs sonrası ışık hızında yaşanan ve hepimizin şahit olduğu bu dijital dönüşüm, yazılım alanında gelişmenin ne kadar kilit bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Pandemi döneminde birçok sektör küçülürken dijital oyun sektörü daha da büyümüştür. Hollywood film sektörünü de geride bırakarak en çok gelir getiren sektörlerin arasındadır. Dijital Oyun Tasarımı programı öğrencilerin sınırlarını ortadan kaldırarak istedikleri alana yönelmelerine imkan tanımaktadır.

Oyun tasarımı, bilgisayar bilimi / programlama, yaratıcı yazma ve grafik tasarım alanlarından çizim yapan geniş bir alandır. Oyun tasarımcıları, hayali video oyunu dünyalarını hayal etme ve hayata geçirme konusunda yaratıcı liderliği üstlenir. Eğitim boyunca, her öğrenci yaratıcı çalışmalarının oyun tasarımında yeteneklerini ve seçtikleri uzmanlık alanını vurguladığını gösteren bir portföy / demo oluşturmuş olacak. Bölüm öğrencileri simüle edilmiş bir video oyun stüdyosu ortamında ticari kalitede oyunlar geliştirme konusunda eşsiz bir fırsat edinecektir.

En yeni oyun teknolojisini kullanarak kendi benzersiz eğlence deneyiminizi tasarlamak ve oluşturmak için gerekli donanım alınacaktır. Bu program, oyun endüstrisi ihtiyaçlarına cevap vermek için geliştirilmiştir. Program sayesinde, elde edilecek bilgiyle, oyun tasarımcısı, seviye tasarımcısı, teknik tasarımcısı, teknik sanatçısı, programcı veya yapımcı olarak oyun endüstrisi rolleri için sağlam bir temel oluşturmaktadır.

Size bir fikir vermek için, sektörde bulacağınız en yaygın pozisyonların bir listesi:

    Oyun geliştiricisi,

    Oyun motor yazılımcısı,

    Oyun programcısı,

    VR geliştirici,

    Yapımcı,

    Oyun tasarımcısı,

    Seviye tasarımcısı,

    Teknik tasarımcısı,

    Oyun sanatçısı,

    Oyun veri analisti,

    Programcı,

    Mobil geliştirici