Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Hakan İMERT'in Washington'daki Bilim Kurgu Müzesi için sunduğu projeye ödül!

Müze, hem sergi alanları hem de gösterim ve özel etkinlikler için aynı mekanda değişik fonksiyonların uygulanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı anda 7 adet farklı gösterime imkan sağlayabilmektedir. Bu teşhir alanları özelleştirilmiş ve de tasarım öğeleri ile yatayda birbirinden ayrılmıştır. Müze içerisinde ziyaretçiler için hazırlanmış hediye vb eşyaların satılması için bir kiosk alanı oluşturulmuştur. WC'ler engelli kullanımına ve ADA standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Film gösterimleri ve çeşitli sunumlar için oluşturulan gösterim platformu aynı zamanda okul ziyaretlerinde öğrencilere eğitim sağlayan fonksiyonlara yönelik öğelerde taşımaktadır. Müfredat olarak alınan derslere ek olarak yapılan çalışmalar bu müzede ayrıca sergilenecektir. Projenin ana hedefi; 'müzenin 2 yada 3 senelik periyodlarla değişik şehirlerdeki ziyaretçilerle buluşması amacına uygun olarak, müzenin güçlü ve kurumsal açıdan kimliğini en iyi yansıtan bir tasarım anlayışıyla geçmişten günümüze bir köprü oluşturacak bir müze alanını günümüz teknolojisinin en son teknikleriyle donatarak kurgulanması' olarak özetlenebilir.

 

Müze Hakkında Detaylı Bilgi